0 0.00

הקשר בין משקל הגוף ודום נשימה בשינה

Fat man suffering from stomach pain at night, health problem, ulcer discomfort

ככל שהקהילה הרפואית לומדת יותר על דום נשימה בשינה, מתגלה קשר ישיר למשקל גוף עודף. לא רק שמשקל עודף עלול לגרום לדום נשימה בשינה, אלא שהוא יכול להחמיר את התסמינים ואת ההשפעות הבריאותיות המזיקות לנו. מאידך, שינה לא מספקת עלולה גם לגרום לעלייה במשקל, ובכך ליצור מעגל קסמים שלילי. באופן מעודד, מחקרים רבים מראים כי ירידה במשקל יעילה כטיפול בדום נשימה בשינה. אז אם אתם נאבקים בדום נשימה בשינה או במשקל עודף, חשוב להיבדק לצורך אבחון ואפשרוית טיפול מותאמות. 

כיצד עודף משקל עלול לגרום לדום נשימה חסימתי בשינה?

ישנם מספר מצבים בריאותיים המגבירים את הסבירות לפתח דום נשימה בשינה, אך בעיה זו שכיחה ביותר בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל. משקל עודף יוצר מרבצי שומן בלשון ובצווארו של האדם סביב הלוע. בזמן שינה שרירי הלשון והלוע נרפים והשומן הדוחק מבחוץ את קירות הלוע הרפויים, גורם להיצרות דרכי האוויר עד לחסימה מלאה.  

בנוסף, בזמן שכיבה שומן בטני דוחק ומונע את התרחבות בית החזה ובכך מפחית את נפח הריאות היעיל. הסיכוי לדום נשימה בשינה גובר עם עלייה במדד מסת הגוף (BMI), כאשר אפילו עלייה של 10% במשקל מגדילה פי 6 את הסיכוי לחוות הפרעת שינה מסוג זה.

60-90% מהמבוגרים עם הפרעת שינה מסוג דום נשימה חסימתי סובלים מעודף משקל.

האם דום נשימה בשינה יכול לגרום לעלייה במשקל?

בעוד שמשקל עודף ידוע כגורם סיכון לדום נשימה בשינה, ישנה כמות הולכת וגוברת של ראיות המצביעת על קשר הדדי בין השניים. הסיבה לכך היא שמחסור בשינה קשור לירידה בהורמון מדכא תיאבון (לפטין) ולהגדלת הורמון מגרה תיאבון (גרלין), מה שעשוי להגביר את התשוקה למאכלים עתירי קלוריות ובכך להוביל לאכילת יתר והשמנת יתר. 

דום נשימה בשינה גורם לעייפות ועלול לרוקן אנשים מהאנרגיה הדרושה להם כדי לשמור על משקל גוף בריא. ישנוניות בשעות היום היא תסמין שכיח של דום נשימה בשינה, הנובע משינה מקוטעת ולא מרעננת. ישנוניות יתר עלולה לגרום לסובלים מדום נשימה בשינה להיות פחות פעילים גופנית והירידה ברמות הפעילות יכולה להוביל לעלייה נוספת במשקל.

השפעות בריאותיות של דום נשימה בשינה ועודף משקל על הלב וכלי הדם

דום נשימה בשינה משפיע על מערכת הלב וכלי הדם בכמה דרכים. בכל פעם שמתרחשת הפסקת נשימה, אספקת החמצן בגוף יורדת, ובתגובה, לחץ הדם וקצב הלב עולים, מה שגורם לאדם הישן להתעורר כדי לפתוח מחדש את דרכי הנשימה. תופעה זו חוזרת על עצמה לאורך הלילה. רמות החמצן בדם העולות ויורדות עלולות לגרום לדלקת, אשר עלולה לגרום לטרשת עורקים הקשורה להתקפי לב, שבץ ולחץ דם גבוה.

דום נשימה בשינה מעלה גם את רמות הפחמן הדו-חמצני והסוכר בדם, משבש את החלק במערכת העצבים השולט על פעימות הלב ועל זרימת הדם ומגביר את העמידות לאינסולין. כתוצאה מכך, דום נשימה בשינה קשור בין היתר למחלות לב ומחלות מטבוליות כגון סוכרת.

השילוב בין דום נשימה בשינה ועודף משקל מדאיג, מכיוון ששני המצבים מעלים את הסיכון לבעיות לב ומחלות מטבוליות.

האם ירידה במשקל יכולה לרפא דום נשימה בשינה?

טיפול בדום נשימה בשינה מתחיל בשינויים התנהגותיים ובאורח החיים. עבור רוב הסובלים מהפרעה זו, השינוי צריך להתחיל מסימון המטרה – הגעה למשקל גוף בריא. ירידה במשקל מפחיתה משקעי שומן בצוואר ובלשון והפחתה בשומן הבטני, ובכך משפרת את זרימת ונפח האוויר לריאות.

ירידה במשקל יכולה גם להפחית משמעותית תסמינים רבים הקשורים לדום נשימה, כמו ישנוניות בשעות היום. עצבנות ותפקודים נוירופסיכיאטריים אחרים משתפרים במידה ניכרת גם כן. חל שיפור כללי בבריאות הלב וכלי הדם, לחץ דם, עמידות לאינסולין ובכלל באיכות החיים. ירידה במשקל של 10-15% בלבד יכולה להפחית את חומרת דום הנשימה ב -50% בקרב חולים בהשמנה בינונית. למרבה הצער, בעוד שירידה במשקל יכולה לספק שיפורים משמעותיים בהפרעה, זה בדרך כלל לא מוביל לריפוי מלא, ואנשים רבים הסובלים מדום נשימה בשינה זקוקים לטיפולים נוספים.

ללא קשר לשיטת ההרזיה, שיפור דום הנשימה בשינה הוא ביחס לכמות המשקל שאבד. לכן, על המטופלים לדון עם הרופא המטפל באסטרטגיית ההרזיה המתאימה ביותר לנסיבותיהן האישיות, לבריאותם הכללית ולחומרת ההפרעה שלהם.

האם טיפול בדום נשימה בשינה יעזור לך לרדת במשקל?

עדויות מצביעות על כך שהסובלים מהבעיה, המנהלים באופן יעיל את דום הנשימה בשינה עשויים להקל על הירידה במשקל. 

הזמן בדיקת אבחון

כשמדובר בשינה ובמשקל, התערבות מוקדמת היא המפתח למניעת נזק ולשיפור איכות החיים. לעולם לא מאוחר מדי או מוקדם מדי לנקוט בגישה אקטיבית לשליטה במשקל. אם אתה חושב שיש לך דום נשימה בשינה, חשוב להיבדק לצורך אבחון ואפשרויות טיפול מותאמות.

Facebook
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   חישוב משלוח

   איכות השינה שלכם חשובה לנו

   בדיוק בגלל זה יצרנו ניוזלטר שיתן לכם ערך רב ומידע רפואי עדכני לגבי סיפאפ ודום נשימה. 
   בנוסף נוכל לעדכן אתכם בהטבות מיוחדות לרשומים על אביזרים ומכשירים.
   אנחנו מבטיחים לשלוח רק חומרים עם ערך ולא יותר מאחת לחודש.
   מוזמנים ליצור עימנו קשר ישירות ב-03-9459929

   לקוחות יקרים

   אנחנו נשמח לבדוק עבורכם, בתהליך אוטומטי ופשוט, את הזכאות לקבלת החזר משמעותי מביטוח הבריאות הפרטי שלכם.

   אנא היערכו עם תעודת הזהות שלכם, תהליך מילוי הפרטים קצר ואנו נחזור אליכם תוך 24 שעות עם תשובה על עצם ההחזר והיקפו.

   לאחר מכן נוכל גם לטפל עבורכם בתביעה, במידה ותרצו. הכל בשביל שתוכלו לישון טוב יותר – מגיע לכם !

   מוזמנים ליצור עימנו קשר ישירות ב-03-9459929